• Úvod
  • Spravodajstvo
  • Kultúra
  • Šport
  • Fotoreportáž
  • Archív

CESTOVNÝ RUCH NÁŠ KAŽDODENNÝ DAJ NÁM DNES

oliver
0

Parafrázou najznámejšej modlitby je možné asi najlepšie vyjadriť priania tých Spišiakov, ktorí sa do budúcnosti pozerajú realisticky. To znamená, že poznajú nedávnu minulosť, prítomnosť regiónu, aj jeho potenciál. Novodobý rozvoj Spišskej Novej Vsi priniesla železnica. Pomohlo nám, že pôvodná trasa, ktorá mala viesť cez Levoča, bola kvôli nesúhlasu levočských pestovateľov kapusty odklonená na naše mesto. Byť zastávkou na dopravnej tepne sa ukázalo byť nesmierne výhodnou “investíciou”, alebo štartérom priemyslu. V tých časoch bol Poprad iba dedinkou pri Spišskej Sobote a Levoča sa pýšila neoficiálnym titulom “metropola Spiša”. Ďalšie dopravné novinky pomer týchto síl postavili na hlavu. Letisko a prvé úseky diaľnice D1 dostali do sedla Poprad. Spišská Nová Ves zostávala v jeho tesnom závese a Levoča strácala ako Kittel v Pyrenejách. Ako dopadli hlavní zamestnávatelia v meste – Železorudné bane, Nový domov, Tatrasvit a mnohí ďalší všetci dobre vieme a s ich zánikom sa objavila nová výzva: “Čo môže zabezpečiť dostatok pracovných príležitostí a tým aj atraktivitu života v Spišskej Novej Vsi? Čo by malo byť naším chlebom každodenným?” Odpoveď nie je ničím prekvapivá. Je to cestovný ruch. O tom v akom stave sa nachádza a akú môže mať budúcnosť sme sa rozprávali s osobou na výsosť povolanou, riaditeľkou Oblastnej organizácie cestovného ruchu Raj-Spiš Zuzanou Záborskou. Podľa nej všetko v tejto oblasti stojí a padá na dobrej spolupráci všetkých, ktorí cestovný ruch vykonávajú s tými, ktorí ho finančne alebo tvorbou produktov a služieb podporujú. “Platformou pre cielenú spoluprácu týchto subjektov je Oblastná organizácia cestovného ruchu Slovenský raj & Spiš združujúca 53 organizácií, z toho 19 miest a obcí, ktoré svojimi katastrami tvoria navštevované územie s vysokým potenciálom pre rozvoj cestovného ruchu. Spoločným cieľom viac ako 50tich zainteresovaných subjektov, dobrovoľných a presvedčených členov OOCR, je vybudovať zo Slovenského raja a menších turisticky zaujímavých lokalít na južnom Spiši atraktívne a navštevované destinácie (Poráčska dolina, pamiatkovo a historicky zaujímavé Markušovce, Plejsy, Hnilčík a Grajnár, ale aj Telgárt na Horehroní, ktorý sa tiež cíti byť nástupnou lokalitou do raja, samotné mesto Spišská Nová Ves ako cieľové miesto turistu a brána do Slovenského raja). ”
hovorí riaditeľka OOCR. Iniciátorom založenia tejto organizácie bolo mesto Spišská Nová Ves. Jednou z prvých tém, ktorej sa začala venovať, bola cykloturistika. Zuzana Záborská pridáva fakty: “V súčasnosti máme v „Cykloregióne Spiš – južná časť“ značených už viac ako 500 km cykloturistických trás vo väzbe na Spišskú a Hnileckú cyklomagistrálu. Tieto trasy sú väčšinou zokruhované, je vybudovaný systém ich údržby a obnovy značenia. Na významných križovatkách je osadených 35 ks exteriérových cykloturistických máp v slovenskej a anglickej jazykovej mutácii. Sú pripravené ďalšie zámery pre nové cykloturistické trasy. Cykloturisti na Spiši majú k dispozícii aktualizovanú (už tretie vydanie) cykloturistickú mapu (SK/EN) a nového cyklosprievodcu v 4 jazykových mutáciách (SK,HU,DE,EN). Cykloregión Spiš promujú aj tradičné cyklopreteky bez podpory Spišských 333 extréme.” Akousi zimnou “dvojičkou” cykloturistiky je beh na lyžiach. K dispozícii sú zatiaľ iba 2 areály, na Mlynkách – Bielych vodách a na Grajnári,. Aj ich značenie a údržba je v kompetencii Ale v tomto smere ešte existujú rezervy a je čo zlepšovať. Pre zimných a letných turistov OOCR dokázalo vyriešiť problém nedostatočnej dostupnosti stredísk cestovného ruchu verejnou dopravou. “Prevádzkujeme už piaty rok Ski bus pre sprístupnenie Grajnára pre bežkárov, ale aj zimných stredísk CR – Mlynky, Biele vody, Hnilčík. Už tretím rokom posilňujeme v lete verejnú autobusovú dopravu medzi Spišskou Novou Vsou, Čingovom a Podleskom počas víkendov a sviatkov. V tomto roku pilotne premáva aj malá letný bus medzi Spišskou Novou Vsou, Smižanami, Čingovom a prvý krát aj s Košiarnym briežkom, ktorý finančne podporilo mesto Sp. Nová Ves i obec Smižany. V rámci medzinárodného projektu Posledná míľa sa územie Slovenského raja stalo modelovým územím pre rozvoj alternatívnych foriem dopravy a v rámci tohto projektu máme zámer „ rozbehať“ malým kyvadlovým autobusom Kopanec ako najkratšiu spojku medzi severnou a južnou časťou Slovenského raja. V súvislosti s dopravou a aby nás návštevníci ľahšie našli, spomeniem aj zámer zlepšenia značenia destinácie už z diaľnice už na budúci rok. ”
Moderným sa v posledných rokoch stáva tzv. severský pohyb, nordic walking. OOCR už zabezpečila vyznačenie prvých, spolu 36 km, nordic walking trás v Stratenskom kaňone a pripravených máme ďalších 20 km v Poráčskej doline. Ďalšími špecifickými turistami sú deti a rodiny s deťmi. Prvé krúčiky už zaznamenávame aj v tejto oblasti. “Deťom a rodinám už druhým rokom ponúkame náučnú cestu „ So Šťastíkom a Šťastenkou v ústrety poznaniu Slovenského raja a Spiša spojenú so súťažou, ktorá bude trvať od 29.júla do 30.septembra 2017 , a ktorá je spojená s návštevou 12tich lokalít a aj s vyhodnotením a darčekmi pre šikovných malých turistov. Náučná cesta našich maskotov (škriatka Šťastíka z Dobšinskej Ľadovej Jaskyne a víly Šťastenky zo spišských lesov a lúk) má ambíciu sa rozvíjať, rozširovať a pozývať turistov k nám na Spiš a do Raja.”
Spiš ako banícky región má potenciál aj v oblasti rozvoja špecifického cr – s banskou tematikou. Dobre to vie aj Zuzana Záborská: “Podporujeme vybudovanie banského náučného chodníka na Poráči a v Poráčskej doline a baníckeho náučného chodníka Gelnická prechádzka. Tieto rozširujú ponuku turistických i cykloturistických možností o návštevu viacerých významných banských lokalít. ”
OOCR v roli odborného konzultanta pomohla zrodu a realizácii nových a zaujímavých projektov. Takými sú napr. „Gotika na dotyk“ (projekt mesta Spišská Nová Ves) a zatraktívnenie sprístupnenia pamiatok na námestí v Spišskej Novej Vsi, najmä však výstupu na kostolnú vežu, posilnenie vybavenosti „Požičovne oblohy“ pre rozšírenie adrenalínovej ponuky vyhliadok z vrtuľníka a zoskokov z padáka, ktorá je jedinečnou ponukou minimálne na východnom Slovensku (projekt Compact s.r.o), ďalej „Ostrov lemúrov“ (projekt ZOO SNV) s rozšírením pohybu v ZOO a premostením jazierka, tiež vybudovanie zázemia pre turistov pri splave Hornádu v Hrabušiciach (projekt Správy NP Slovenský raj). Z minulých rokov stojí za zmienku projekt „Zaži spanie na sene“ (projekt ACOMO s.r.o) i ďalšie.

Okrem spomínaných aktivít OOCR poukazuje aj na problémy a vyzýva kompetentných na ich riešenie. Riaditeľka upresňuje: “Takými výzvami, ktoré komunikujeme, na nich upozorňujeme, žiadame riešenia, sú zlý stavebno-technický stav niektorých dopravných ciest do stredísk CR (Kopanec, Košiarny briežok, Čingov…..), bezpečnosť v destinácii ako opatrenia proti vykrádaniu turistov, chát, ale najmä bezpečnosť pohybu turistov po turistických chodníkoch, najmä v roklinách Slovenského raja. Veľkou výzvou je systémové riešenie platených vstupov do roklín raja a zavedenie systému údržby turistických technických zariadení. OOCR sa prostredníctvom svojich kapacít zapojila aj do podpory rekonštrukcie lanovky z Dediniek na Geravy. ”

Malými krokmi, ale vytrvalo, k veľkým cieľom, tak nejako možno charakterizovať snahu organizácie, ktorá spája všetkých so záujmom o rozvoj cestovného ruchu na Spiši. Je otvorená každému, kto chce aktívne pomáhať. Jednotlivcom i organizáciám a všetkých k tejto spolupráci pozýva.
-leb-

 

 

 

Rubriky

  • Editoriál
  • Šuškanda
  • (Ne)tradičná turistika
  • Spišské človečiny
  • Novovešťan v zahraničí
  • Naše talenty
  • Varíme podľa abecedy
  • Črepiny zo spišskonovoveských arén
  • Takto to vidím ja

Facebook stránka

Kontakt:

info@spisskypatriot.sk
reklama@spisskypatriot.sk