• Úvod
  • Spravodajstvo
  • Kultúra
  • Šport
  • Fotoreportáž
  • Archív

MATERSKÉ ŠKOLY – služba na nezaplatenie

andrej
0

Rodina je základ štátu. To platilo v minulosti, platí to dnes a bude to platiť aj v budúcnosti. Niečo sa však, oproti minulosti, predsa len zmenilo. Kapacita miest v materských školách začína byť nedostatočná a náklady rodičov na svojich škôlkárov výrazne ovplyvňujú rodinné rozpočty. Na Slovensku vraj máme bezplatné školstvo. Aj vás napadá otázka, že prečo potom nemáme bezplatné aj zariadenia, venujúce sa predškolskej výchove našich detí?

Primárna úloha obyvateľov každého štátu, pre jeho zachovanie, je plodenie potomkov, z ktorých raz vyrastú učitelia, lekári, či podnikatelia, platiaci dane. Mnohé mladé rodiny s malými deťmi mi ale dajú určite za pravdu, že starať sa o deti je v súčasnej dobe finančne veľmi náročné. Veď už len odchodom na materskú sa príjmy týchto rodín podstatne znížia. Výšky príspevkov akoby nerešpektovali realitu a ceny v slovenských obchodoch. Starostlivosť o dieťa asi nepovažujeme za prácu na plný úväzok. A to je veľká chyba. Na podporu rodín s malým dieťaťom, ktorého rodičia boli zamestnaní a nemali nikdy problémy s dodržiavaním zákonov, peniaze nie sú. Na armádu úradníkov a politikov, ktorí zákony tvoria a uplatňujú v praxi, je peňazí dostatok.

Štát, v rámci decentralizácie, hodil školy i predškolské zariadenia na plecia miest a obcí. Kompetenciu, na ktorú ale dáva peňazí oveľa menej, než je potrebné. Štát nedá, mesto nemá – tak to zaplatia rodičia. Takáto rovnica platí aj našom meste.

Nebolo by ale správne iba kritizovať a nič nepochváliť. Postupne sa darí vzhľad i vybavenie viacerých materských škôl v meste vylepšovať. O deti sa starajú učiteľky, odvádzajúce za málo peňazí veľa muziky. A veľmi často pridávajú pomocnú ruku aj rodičia škôlkárov. Či už brigádami, sponzorskými príspevkami, alebo darmi. Mesto, ako zriaďovateľ materských škôl, si ich aktivitu, prirodzene, pochvaľuje. Za normálne považuje, že rodičia musia kupovať svojim ratolestiam všetky hygienické potreby a priniesť ich do škôlky. „Nosenie hygienických potrieb do MŠ je zaužívané už roky, tak ako si deti v základných školách nosia hygienické balíčky, len spôsob dohodnutý s rodičmi (vždy na rodičovskom stretnutí začiatkom roka) je iný.“ tvrdí riaditeľka Správy školských zariadení. A dodáva, že kapacita materských škôl je postačujúca. „Mesto nemá dôvod zriaďovať ďalšiu materskú školu, ale máme vedomosť o tom, že sa pripravuje otvorenie súkromnej materskej školy na „Kozom vrchu“.

rasto javorsky
Ochotnejšie sa s nami o svoje názory podelil Rasťo Javorský, otec rodiny a poslanec Košického samosprávneho kraja. „Mám veľa známych a priateľov, ktorí majú doma deti v škôlkárskom veku a tak môžem čerpať aj z ich skúseností. Tie určite nie sú zlé. Spoločne skladáme obdiv veľkej väčšine učiteliek a riaditeliek. I napriek nedostatočnej motivácii sa snažia dokonale naplniť svoje poslanie – starať sa a učiť malých Novovešťanov v obmedzených podmienkach.

Už to berieme automaticky, že ako rodičia musíme dať deťom hygienické potreby. Ak sme chceli aby naše deti sa mohli hrať na terase pri škôlke, museli sme sa rodičia dať do kopy, kúpiť a namontovať zábradlie, aby deti nespadli z terasy. A to nehovorím o vybavení škôlok hračkami a rôznymi pomôckami na výučbu. Bez pomoci rodičov by sa deti v škôlkach nemali s čím hrať. Z mojej skúsenosti ale viem aj to, že byť učiteľkou v škôlke je povolanie nie zamestnanie. To ako pracujú s našimi deťmi, ako ich vedia pripraviť do škôl. To aké predstavenia vedia pripraviť, kde vedia zapojiť všetky deti tak, že rodičom sa takmer stále tlačia slzy do očí. Môj syn má dnes už 14 rokov, ale dodnes sa pozdraví pani učiteľkám zo škôlky, lebo má na nich len pekné spo mienky. A rovnako ma teší, že sa konečne našli v meste prostriedky na opravy a rekonštrukcie predškolských zariadení. Pretože musí stále platiť múdrosť rozprávky O troch grošoch. Jeden si nechajme, jeden vráťme našim rodičom a jeden požičajme našim deťom.“

 

tabula skolka1

Obyvateľov Spišskej Novej Vsi sme sa opýtali, či sú poplatky za škôlky a jasle v meste primerané a či ich je dostatok? Toto sú ich názory:

Stanislava – pracujúca mamička: „Myslím si, že nie. Podľa mňa, je v triede veľa detí na učiteľku. Viem, že je to všeobecne tak, ale ideálne podmienky by boli, keby v triede bola polovica detí ako je teraz. Do troch rokov veku detí sú poplatky vysoké. Do jaslí sme preto ani nechodili.“

Mamička na materskej dovolenke: „Zatiaľ ešte nevyužívame tieto zariadenia, ale počula som že sa zvýšili poplatky no a vlastne každé zvyšovanie určite nikoho nepoteší, hlavne také rodiny, kde je viac detí. A či ich je dostatok ? Tak to vám neviem povedať.“

Damián – zamestnaný: „Sú veľké, na to aké máme príjmy. Nie je ich dostatok – už ani nám napríklad nechceli zobrať dieťa. Počul som, že keď zobrali dieťa tak museli ísť až na druhú stranu mesta.“

Milka – nezamestnaná: „Ja som v hmotnej núdzi, takže to tak nepociťujem. A som rada, že moje dieťa navštevuje škôlku, do ktorej chodí veľmi rada. Chcela som, aby chodila bližšie, ale už tam nebolo voľné miesto, ale som nakoniec rada, že je tam kde je.“

Miky – nezamestnaný: „Ja už mám deti dospelé takže ne viem to posúdiť. Za mojich čias, keď bolo roboty, tak tie poplatky neboli vysoké a škôlky a jasle boli na každom kroku. Dnes vidíme, že veľa z nich chátra a je to na škodu.“

FOTOGALÉRIA:

3
2
1
4_0
6_0
skolka_5

Rubriky

  • Editoriál
  • Šuškanda
  • (Ne)tradičná turistika
  • Spišské človečiny
  • Novovešťan v zahraničí
  • Naše talenty
  • Varíme podľa abecedy
  • Črepiny zo spišskonovoveských arén
  • Takto to vidím ja

Facebook stránka

Kontakt:

info@spisskypatriot.sk
reklama@spisskypatriot.sk