S HUSĽAMI PO SVETE – ČÍNA II.
Shanghai
Šanghaj je pre mňa stelesnením novodobej Číny. Tu som pochopil, že v Číne napreduje pokrok rýchlosťou svetla. Som si istý, že zakrátko sa stane táto krajina svetovou veľmocou číslo jedna, ak ňou už dnes nie je. Tradícia musí ustúpiť modernej dobe. Číňania sú schopní zbúrať staré štvrte miest a vystavať super moderné ulice a mrakodrapy, A toho je Shanghai živým dôkazom. Je to 20 miliónový ohromujúci kolos, úchvatný svojou architektúrou. Modernou, ale aj pozostatkami starých čínskych uličiek v zrekonštruovanej štvrti Yuyuan. Napriek tomu je Shanghai dych vyrážajúcim mestom. Všetci sme sa zhodli na jednom: ,,Ak takto vyzerá komuniznus, tak chceme žiť v komunizme“.
Veľký čínsky múr
Pri príchode na rodnú hrudu sa ma každý pýtal: ,,Bol si tam?“. Áno, bol. Akoby som si mohol nechať uniknúť niečo, o čom sme sa učili už v školskej lavici? Je to úchvatná stavba dlhá až 6700 kilometrov. Čínsky múr som navštívil cca 80 kilometrov od Pekingu pri pevnosti Badaling. Monumentálna stavba splnila moje očakávania. Úchvatné miesto a príklad ľudskej pracovitej húževnatosti a staviteľského umu. Počas prechádzky po ňom videl tisíce kladiek, ktoré boli cvaknuté ku železným reťaziam. Číňania totiž veria, že im kladka na múre prinesie šťastie. Pri menšom obchodíku už na mňa s veľkým úsmevom čakal starý dedko, ktorý na malé tabličky s obrazcom múru vyryl to, čo ste mu napísali na papier samozrejme za slušnú finančnú odmenu. Nuž napísal som na papierik meno, priezvisko a dátum. Deduško ťukal o sto šesť s vidinou zárobku. Po pár minútach mi odovzdal tabličku, na ktorej celkom slušne skomolil moje meno aj priezvisko, ale ten úsmev som mu nechcel kaziť a kladku som zaplatil.
Presuny orchestra
Behom jedného turné v Číne orchester precestuje tisíce kilometrov, či už letecky, alebo rýchlovlakmi, pretože koncerty sa odohrajú aspoň v 5 mestách po celej Číne. Tento živý organizmus (orchester) pri svojich presunoch, či už na letiskách, alebo v staniciach rýchlovlakov púta na seba veľkú pozornosť. Na vyjavené pohľady Číňanov, ktorí sa nesmelo pozerajú a niečo si o nás šuškajú, sme si zvykli. Pri check-in idú vždy dopredu violončelisti, ktorí majú na sebe veľký nástroj a tomu nástroju sa kupuje letenka ako normálnemu pasažierovi lietadla. Veľa krát nastane problém v leteckých spoločnostiach a následne úsmevná situácia, keď violončelo sedí v prvej triede a jeho majiteľ v druhej. Iným problémom je nastupovanie do rýchlovlaku. 60 ľudí orchestra, ktorí majú na sebe nástroj, frakovku a kufor naskladať v jednej minúte do vlaku je priam nemožné. Nikdy nezabudnem na jednu jazdu nočným vlakom, vyše 1300 km. Orchester totálne obsadil celý jedálenský vagón a strhlo sa hodovanie a žúrka na akú si bude personál pamätať celý život. Pitie, jedenie, spievanie, tancovanie a hranie na nástrojoch trvalo nepretržite celú noc až do konečnej stanice v Pekingu. Zásoby jedálenského vozňa museli dopĺňať na každej zastávke. Rýchlovlaky majú svoje zvláštne čaro a človek pri tej rýchlosti okolo 320 km nechce ani zaspať. Pamätám si cestu z Pekingu do Šanghaja pri ktorej som bol nalepený päť hodín na skle vlaku a pozeral na krásy krajiny. 1500 km za 5 hodín hovorí samo za seba.
Cenzúra
V Číne platí cenzúra na internet. Pochopil som to, keď som sa pokúsil otvoriť si u nás bežne dostupné stránky. V Číne si ale niektoré stránky ako napr. Gmail, Facebook atď. neotvoríte. V lepších hoteloch Vám radi poradia, ako oficiálnu štátnu cenzúru obísť (cez VPN), takže nezostanete bez kontaktu s najbližšími známymi a okolitým svetom. Na dátové prenosy v roamingu cez mobil radšej zabudnite, sú šialene drahé.
Jazyková bariéra a bezpečnosť
Či už budú vaše prvé kroky po Číne za slnečného dňa, alebo počas tmavej noci, môžete si byť istí dvomi vecami – drvivá väčšina ľudí vám nebude rozumieť a nemusíte sa báť o svoju bezpečnosť. V Číne platí trest smrti, čo je dostatočnou výstrahou pre všetky kriminálne živly. Číňania hovoria po anglicky iba veľmi zriedka. Ak hovoríte čo len základnou angličtinou, vystačíte si. Ak neviete po anglicky vôbec, tiež si vystačíte. Budete si navzájom ukazovať znaky „sypaného čaju“ a vždy sa dostanete tam, kam potrebujete i keď to bude stáť kopec nervov a úsilia. V záverečnom diely trilógie o mojich zážitkoch z Číny sa pozrieme na stravovanie, nápoje a mentalitu Číňanov.
Peter Šterbák