• Úvod
  • Spravodajstvo
  • Kultúra
  • Šport
  • Fotoreportáž
  • Archív

S HUSĽAMI PO SVETE – TURNÉ S IL DIVO II.

oliver
0

Sólisti, orchester, manažéri celého turné, produkčný tím, kamionisti (ktorí prepravujú techniku a pódium), robotníci (čo stavajú pódium), kuchári (catering celého turné), SBS služba (ktorá dohliada na poriadok), ubytovanie a doprava celého kolosu po Európe – toto sú veci, ktoré má na starosti doslova armáda ľudí okolo Il Diva.

Možno vás bude zaujímať aj zákulisie koncertov. /Pred každým z nich musel byť celý náš orchester v koncertnej sále minimálne 4 hodiny pre začiatkom koncertu. Začínalo sa kontrolou stojanov a nôt a zvukovou skúškou. Dve hodiny pred koncertom začínal catering, teda strava.Celé turné malo svoj vlastný kuchársky tím, ktorý varil pre všetkých počnúc sólistami, orchestrom a, samozrejme, pre najväčších hladošov a to zvukárov, robotníkov, vodičov autobusov a kamiónov.

Manažment turné mal svoj vlastný autobus, v ktorom mali aj postele, sprchy a všetky potrebné veci na to, aby z neho nemuseli ani odísť von. Pre predstavu celá zvuková technika a kompletné pódium, ktoré sa montovalo a demontovalo na každý koncert, bolo umiestnené v šiestich kamiónoch. Po každom koncerte nabehla pracovná čata robotníkov, ktorí demontovali všetko na pódiu a nakladali do kamiónov. Za pár hodín nezostala po celej akcii ani smietka na mieste pódia a turné pokračovalo ďalej. Nasledoval nočný presun do ďalšieho mesta kde už od rána pracovná čata robotníkov stavala pódium v ďalšej aréne. Nás muzikantovpo koncerte čakal presun na hotel, spánok , raňajky a presun do ďalšej haly. Fyzicky je to veľmi náročné. Voľných dní bolo minimum a poväčšine sme ich strávili nejakým veľkým presunom niekedy aj cez 1000 km.

Na začiatku turné sme museli absolvovať prednášku stage (pódiového) manažéra pre orchester. Každého z nás označil poradovým číslom, ktoré určovalo poradie príchodu a odchodu počas koncertu. Povinný bol aj ,,americký“ úsmev na tri prsty,. Môžem bezpečne skonštatovať, že s takým puntičkársky prepracovaným maximálnym profesionalizmom som sa ešte nikdy nestretol. Keď si človek prepočítalvstupné a počet ľudí v sálach, tak pochopil, v akom biznise sa nachádza.

Tou cestou necestou

Autobus – dopravný prostriedok, v ktorom sme strávili najviac času počas nekonečných presunov po Európe. Priznám sa, bežne vôbec nehrávam karty, ale v autobuse som ich dokázal hrať hodiny a stovky kilometrov. Taktiež nie som nejakým veľkým filmovým fanúšikom, ale v autobuse som videl azda najviac filmov vo svojom živote.Na tému ,,čo robiť v autobuse“ by som mohol napísať doktorandskú prácu.

Počas všetkých turné s Il Divo sme po sčítaní kilometrov našimi šoférmi dospeli ku číslu cca 28 000 a to sa nezapočítali trajekty na lodiach. Nikdy nezabudnem na trajekt z nemeckého Travemunde do fínskych Helsínk. Samotná cesta cez rozbúrené Baltické more trvala okolo 29 hodín, počas ktorých sme si ale dokonale oddýchli. Vo svojej kajute som bol iba pár hodín a väčšinu času sme strávili skúmaním celej lode, kde nechýbal wellnes, reštaurácie, bary, spoločenské miestnosti. Catering na tomto trajekte bol absolútne famózny a my sme sa nevedeli dojesť rôznych špecialít prevažne morského charakteru. Po koncerte vo švédskom Malmö sme sa vydali na cestu do Dánska cez najdlhší kombinovaný most v Európe, ktorý spája Malmö a hlavné mesto Dánska Kodaň. Vrchnú časť mosta tvorí štvorprúdová cesta, pod ktorou sa nachádzajú železničné trate. Celková dĺžka prejazdu cez prieliv je šestnásť kilometrov, no samotný most má dĺžku približne osem kilometrov. Dánsko je krajina ostrovov. Ak chcete cestovať na niektoré ostrovy inak ako lodným trajektom, tak sa tam nedostanete. V Dánsku je veľmi silná prohibícia na alkohol, tak preto Dáni chodia popíjať do medzinárodných vôd a urobia si tak výlet, ktorý je určite finančne menej náročný než ,,ruka hore“ na rodnej hrude. Konečne som pochopil a aj videl, čo znamená slovný výraz: ,,Piješ ako Dán“. Nuž niečo na tom bude.

Záver

Hlavný dirigent Il Diva Angličan Simon Chalk bol natoľko spokojný s naším Štátnym komorným orchestrom Žilina, že ho navrhol ako hlavný orchester Il Diva na koncertných turné po Európe. Spolupráca na profesionálnej úrovni naďalej pokračuje a momentálne je Simon Chalk hlavným šéfdirigentom Štátneho komorného orchestra Žilina. Aj vďaka nemu sa podarilo v minulej sezóne vybaviť koncert s členom Il Diva, americkým tenoristom Davidom Millerom a jeho manželkou.Tento spevák mal rok a pol dopredu plný kalendár podujatí, ale na koncert s obľúbeným orchestrom nakoniec prikývol.

Spolupráca na koncertných turné s Il Divom mala svoje magické kúzlo, čaro, ktoré sa mi navždy vryje do pamäte. Koncerty boli nabité energiou, emóciami, vášňou, spätnou väzbou od priam fanatických fanúšikov a to spôsobilo zimomriavky a podmanilo si každého, kto sa na koncerte zúčastnil akoukoľvek formou. Ešte dlho, predlho mi ,,šumeli“ v hlave známe hity, ktoré sme na koncertoch hrali. Čoskoro bude už ďalšie svetové turné Il Diva a ja sa už teraz teším na koncerty, ktoré budú mať určite svoju mágiu a noblesu.

Peter Šterbák

Rubriky

  • Editoriál
  • Šuškanda
  • (Ne)tradičná turistika
  • Spišské človečiny
  • Novovešťan v zahraničí
  • Naše talenty
  • Varíme podľa abecedy
  • Črepiny zo spišskonovoveských arén
  • Takto to vidím ja

Facebook stránka

Kontakt:

info@spisskypatriot.sk
reklama@spisskypatriot.sk